Schodiště

Masivní schodiště je dominantou v domě a také kus nábytku, proto musí být sladěn s ostatním nábytkem, podlahou, nebo celkovým stylem domu. Podle toho se pak volí druh materiálu, moření do různých odstínů a, nebo provedení schodiště.

Schody rozdělujeme na: přímé, točené, vřetenové, sedlové, do tvaru L, do tvaru U, nebo mlynářské.

Sedlové schodiště

Konstrukce sedlových schodišť je charakteristická nápadným osazením schodnic pod stupni. Na otevřených částech schodiště je zábradlí ukončené sloupky. Výplně zábradlí mohou být dole zavrtány do plochy stupňů a nahoře do hrany madel. V případě požadavku uzavření prostoru pod schodištěm, je možné zde doplnit podstupnice.

Samonosné schodiště

Schodiště, které se vyrobí do připravené díry, nazýváme schodiště samonosné. Taková schodiště jsou kompletně masivní, bez jakékoliv podpůrné konstrukce. Stupně jsou zafrézované do schodnic. Pod stupněm, může být podstupnice, nebo může být schodiště otevřené, záleží na přání zákazníka. Pokud je schodiště s podstupnicemi, vytvoří se pod ním prostor, pro vestavěnou skříň, šatnu, nebo jiný úložný prostor.

Obložené betonové schody dřevem

Betonové schodiště obkládáme masivními dřevěnými stupni, které se lepí konstrukčním lepidlem. Stupně mají sílu 30mm. Boky u betonového schodiště provádíme dvěma způsoby. Jeden způsob je, že jsou boky schodiště plné, jako u samonosných schodišť. Druhý způsob je, že se schodiště olištuje. Pokud máte schodiště z jedné strany otevřené, tak se lištuje pouze strana kde je zeď a na volné straně schodiště, se stupně nechávají s přesahem přes betonový schod. To je velmi pěkná a elegantní varianta. U této varianty je potřeba zednické začištění, to Vám též zajistíme, takže se nemusíte o nic starat.

Schody také můžou mít pouze dřevěné nášlapy a podstupnice může být obložená například kamenem, benátským štukem, marmolitem atd… Též taky zajistíme.

Prohlédněte si naše reference Schody a schodiště.

Materiál na schodiště

Materiál na schodiště doporučujeme z tvrdého dřeva, neboť ho plánujeme na celý život, tak aby nám co nejdéle vydrželo. Tvrdé dřevo nepodléhá tolik změnám teplot a vzdušné vlhkosti, na to velký pozor. Nejčastější používaný materiál na schodiště je dub, buk, jasan. Z těch měkčích dřevin je smrk, borovice, modřín, tyto dřeviny moc nedoporučujeme, ale dělá se to. Z takových dřevin se schodiště nejčastěji dělá na chalupy, kde schodiště není tak frekventované. Materiál na schodiště může být délkově napojovaný (cink) nebo průběžný.

  • Buk: tvrdá dřevina, lehce narůžovělá barva bez výrazné kresby. Často se moří do různých odstínů.
  • Dub: tvrdá dřevina, nažloutlá barva s hnědými letokruhy s velmi výraznou kresbou. S otevřenými póry. Převážně se nechává přírodní vzhled, ale také se moří na rustikální odstín. (nejpoužívanější dřevina)
  • Jasan: tvrdá dřevina, žlutá barva, někdy s výrazným hnědým jádrem a letokruhy. Jasan má otevřené póry. Někdy se používá na schodiště s dubovými nášlapy a jasanové podstupnice.
  • Modřín: naše nejtvrdší jehličnatá dřevina. Barva oranžová až do červena. Velmi výrazné letokruhy.
  • Smrk: bílá až lehce nažloutlá barva. Kresbou moc nevýrazná a měkká dřevina.
  • Borovice: lehce nažloutlá dřevina, někdy s výrazným červeným jádrem. Kresba je výrazná. Měkká dřevina.

Povrchová úprava schodiště

Povrchová úprava schodiště začíná výběrem, zda chceme zachovat přírodní odstín dřeva, nebo jestli ho budeme mořit. Na konečnou povrchovou úpravu používáme dvousložkové polyuretanové laky. Ty nanášíme stříkací pistolí, tím se zaručí velká odolná vrstva. Dále je možnost schodiště voskovat, nebo natřít olejem. Pro zvýraznění kresby dřeva, zejména u pórovitých dřevin, používáme technologii kartáčování (drásání). Drásáním se z povrchu dřeva odstraní měkké letokruhy a tím se kresba více zvýrazní. Kartáčování není hluboké, takže se dá schodiště dobře udržovat. Toto doporučujeme.

Dřevo se dá mořit do různých odstínů. Převážně se, ale zachovává přírodní vzhled, aby zůstala vidět přirozená kresba dřeva. Bukové schodiště se moří více než dub. Buk má lehce narůžovělou barvu, bez výrazné kresby, tak se to trochu dohání přibarvením. Také je možné mít buk pařený, ten je do červena.

Zábradlí ke schodišti

Zábradlí vyrábíme ke schodišti celodřevěné, dřevěné s nerezovými tyčkami nebo lanky, celo nerezové a skleněné.

Zábradlí celodřevěné a dřevěné s nerezovými tyčkami vyjde cenově stejně. Takové zábradlí má konstrukci dřevěnou a výplň je tvořena nerezovými svislými tyčkami. Rám zábradlí je s masivním madlem.

Další kategorie zábradlí jsou dražší. Nejdražší je skleněné, neboť se používá silné a lepené tvrzené sklo. Takové zábradlí je nejčastěji uchyceno do bočnice schodiště. Pokud se skleněné zábradlí dělá na schodiště, které je obloženo dřevem, tak se zábradlí uchycuje do boku betonového schodiště. Též toto zábradlí může být jenom skleněné a nebo v dřevěném rámu jako klasické dřevěné zábradlí se skleněnou výplní.

masivní schodiště
 

Máte zájem o tento produkt? Napište nám nezávaznou poptávku

marek-vyletal

Marek Vyleťal

Zavolejte nám, nebo pošlete poptávku on-line.

731 488 122

 

    Pole označená * jsou povinná.